Avgust je 2022. godine i nalazimo se na štandu Dakar Desert Rallyja na Gamescomu. Iako je u pitanju bio poslednji dan sajma namenjen za prezentacije novinarima, dočekao nas je neverovatan entuzijazam vodećih ljudi na ovom projektu. Nakon što smo igru probali na licu mesta, konstatovali smo kako je ona definitivno drugačije iskustvo od njihovog prethodnog projekta, na šta smo dobili odgovor, „Ali nije samo drugačija – bolja je, zar ne?“
I zaista, Dakar Desert Rally za klasu je bolji od svog prethodnika, pod nazivom Dakar 18, ali ostaje pitanje da li je to dovoljno da on dopre do šire publike. Najveći problem jednog ovakvog naslova jeste to što se on fokusira na samo jednu lokaciju. Pritom, kad znamo da je u pitanju pustinjska Saudijska Arabija, mnogi će odustati u rekordnom roku. Međutim, svega toga svestan je i razvojni tim. Zato, igra je podeljena u tri klase, gde svaka ima unikatna pravila i etape. Recimo, Sport klasa je nalik na arkadna reli ostvarenja iz prošlosti, s obzirom da su staze kratke, a ne borite se protiv vremena, već živih konkurenata, uz jasnu navigaciju. Ipak, ove olakšavajuće okolnosti ne čine je lakom. Najveću zaslugu za to ima upravo AI, koji će po svaku cenu pokušavati da vas zaustavi, brutalno vas izbacujući sa puta, pa makar i na svoju štetu.
Tek nakon što sakupite dovoljno iskustva, na red dolaze prava iskušenja, koja kulminiraju realističnim modom. Tek u njemu osetićete svu specifičnost Dakara, gde brzina nije najvažniji faktor uspeha. Umesto toga, bićete prinuđeni da se oslanjate na „odokativnu“ navigaciju, tako da ćete sami pronalaziti najkraće i najmanje rizične puteve. Ovo drugo posebno je važno zbog dobrog modela oštećenja, a popravke koštaju mnogo vremena. Tu dolazimo i do prvog problema, a to je činjenica da će vas često zaustaviti neko deblo ili kamenčić preko kojih bi trebalo da pređete kao od šale. Sem toga, fizički model često se otme kontroli, uz krajnje neobične reakcije prilikom kontakta sa drugim objektima. Proklizavanje tako ne funkcioniše sjajno, pa se kontrola gubi isuviše lako.
Takođe, uzmite u obzir da su etape dugačke na desetine kilometara, što zahteva izuzetnu koncentraciju da biste ostvarili dobro vreme, a pre svega se dovukli do cilja. Mnogi će davno odustati pre toga, jer nedostatak klasičnog navođenja u zahtevnijim modovima lako može da obeshrabri. Naravno, iako je pustinjski ambijent nešto što je neizbežno, Saudijska Arabija donosi i mnoge druge izazove, pa ćete se okušati i u kanjonima, priobalju, u gustom zelenilu pa čak i po snegu.
Realizam nije potpun ni kad je reč o podešavanju vozila, s obzirom da su vam na raspolaganju samo neke osnovne opcije. Ipak, razlike između klasa vozila ogromne su, i to ne samo kad poredimo motocikle i kamione. Naš savet je da se okušate za volanom automobila, s obzirom da on nudi najbolji balans između brzine i upravljivosti. Sa druge strane, klonite se kvadova i motora.
Mane nije lako naći kad je u pitanju vizuelna podloga, s obzirom da je ovo naslov koji zaista koristi snagu sadašnje generacije konzola. Zapravo, čini se da je koristi i previše, s obzirom da konzolne verzije barem u ovom trenutku ne mogu da drže stabilan fps. Problemi sa masovnim lagom postoje i u PC verziji, i prisutni su čak i na izuzetno jakim konfiguracijama. S obzirom da druge open world vožnje poput Forza Horizona 5 izgledaju poprilično impresivnije i rade bolje, očigledno je reč o slaboj optimizaciji.
Činjenica da igra pokriva preko 20.000 kilometara kvadratnih terena, i da obuhvata tonu vozila, klasa i dvocifren broj podloga deluje impresivno, ali očigledno je da je u pitanju prevelik zalogaj za jedan relativno skroman razvojni tim i njihov budžet. Iako novi patchevi nastavljaju da pristižu, teško je za očekivati da će iskustvo vremenom postati radikalno bolje. Ipak, Dakar Desert Rally predstavlja jedinstveno iskustvo u današnjoj ponudi trkačkih igara, i kao takav, vredan je da mu posvetite nekoliko sati i sami donesete zaključak da li su njegove prednosti važnije od mana.
Igru nam je poslao Saber Interactive, ali to nije uticalo na konačnu ocenu u skladu sa našom politikom o objektivnosti.